Vrasja e XXXTentacion në dyqanin e motoçikletave, tre persona shpallen fajtorë

Tre burra të akuzuar për vrasjen e reperit 20-vjeçar XXXTentacion janë shpallur fajtorë. Juria në Florida dënoi Michael Boatwright, Dedrick Williams dhe Trayvon Newsome.

Të tre u akuzuan për vrasje të shkallës së parë në lidhje me vdekjen e reperit. Një tjetër burrë, Robert Allen, u deklarua fajtor vitin e kaluar për vrasje të shkallës së dytë. Të tre përballen me një dënim të përjetshëm pas hekurave.

Reperi XXXTentacion, emri i vërtetë Jahseh Onfroy, u qëllua dhe u vra në Florida në qershor 2018. Ai ishte duke vizituar një dyqan motoçikletash dhe po largohej kur iu afruan dy persona të maskuar të armatosur, të cilët “kërkuan para” prej tij.

Një nga burrat qëlloi XXXTentacion gjatë një sulmi 45 sekondash. Të dyshuarit më pas morën një çantë plot me 50,000 dollarë (42,000 £) që reperi sapo e kishte tërhequr nga banka.

Gjatë gjyqit, avokati i Boatwright argumentoi se ADN-ja e klientit të tij nuk u gjet në trupin e XXXTentacion.

“Kushdo që ka sulmuar XXXTentacion nuk është në këtë sallë gjyqi,” tha avokati Joseph Kimok gjatë fjalimit përmbyllës.

Prokurorët paraqitën video nga dyqani i motoçikletave si provë, si dhe video të telefonave celularë që të akuzuarit dyshohet se i morën disa orë pas vrasjes.

XXXTentacion ishte një artist rap në rritje me shitje platini, i cili u përball me disa polemika në karrierën e tij të shkurtër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *