Kroacia zgjat izolimin për shkak të koronavirusit

Kroacia njoftoi të shtunën se do të zgjasë izolimin për shkak të koronavirusit edhe për 15 ditë të tjera. Autoritetet atje i kanë mbyllur dyqanet, baret, restorantet, shkollat dhe transportin publik një muaj më parë. Vetëm dyqanet ushqimore, barnatoret dhe stacionet e benzinës kanë mbetur hapur. Ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozhinoviq, tha se masat […]Lexo më shumë

14 raste të reja, shkon në 562 numri i të

14 raste të reja janë regjistruar 24 orët e fundit. Deri më tani janë 26 personat që kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit, ndërsa qytetet me më shumë raste të prekurish janë Tirana dhe Shkodra. Dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet: Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me […]Lexo më shumë

​324 raste të reja me koronavirus në Serbi – bilanci

Në Serbi, 324 persona të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, dhe 2,673 janë testuar. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Serbi tani është 6.318. Në 24 orët e fundit, pesë persona të tjerë kanë vdekur nga koronavirusi, duke shtuar bilancin e përgjithshëm në 122. Numri i personave të shtruar […]Lexo më shumë

​Eksperti i OBSH: Bota duhet të jetojë me kërcënimin e

“Bota duhet të jetojë me kërcënimin e koronavirusit ‘për të ardhmen e parashikueshme’ pasi nuk ka garanci për një vaksinë të suksesshme”, është shprehur eksperti i shëndetit David Nabarro, profesor i shëndetit global në Imperial College London dhe përfaqësues i OBSH-së. Dr Nabarro është shprehur për Observer: Jo domosdoshmërisht mund të zhvillohet një vaksinë e […]Lexo më shumë